Türkiye’den Müjde! Karşınızda Türk Aşısı Turkovac

turkovac
turkovac
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya’yı kasıp kavuran Covid-19 virüsü ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe hızlanıyor. Aşı çalışmalarının da hız kazandığı bu dönemde her ülke kendi aşısının çıkarmaya hazırlanıyor. Devam eden çalışmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşının ismini canlı yayında açıkladı. Yerli aşının ismi Turkovac olacak.

Erciyes Üniversitesi bünyesinde geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından da desteklenen yerli Covid-19 aşısının 1.Faz çalışması 44 ve 2.faz çalışması ise 250 gönüllü ile yapıldı. 3.Faz çalışmaları ise Ankara Şehir Hastanesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantı yöntemi ile katılmasıyla başladı. Bugün, yerli aşı için tarihi bir gün olarak nitelendirildi. Erciyes Üniversitesi klinik yetkilileri ile beraber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da katılımıyla 3.Faz uygulaması ilk gönüllüye yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda “Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak için yerli aşımıza sahip olmamız çok önemlidir. Üçüncü aşamaya gelinen aşımızda artık son dönemece girmiş bulunmaktayız. Aşımızın seri üretimine ve yaygın kullanımına geçilmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın aşı olarak kendilerini ve yakınlarını koruma sorumluluğunu yerine getirmeye davet ediyorum” ifadelerinde bulundu. Ayrıca “Salgınla mücadelede en etkili ve yaygın araç aşılardır. Türkiye, Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir. Birkaç hafta içerisinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

YAZAR: AKIN CAN CESARETLİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir