Türkiye İş Bankası Bir İlke İmza Atarak Blockchain Teknolojisini Kullanan İlk Türk Bankası Oldu.

blockchain
blockchain
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisini kullanarak dış ticarete aracılık edip dış ticaret ödeme garantisi vereceğini açıkladı. 10 Mayıs 2021 tarihinde Marco Polo platformu üzerinde gerçekleştirilen işlemde Şişecam, Kuraray Europe GMBH, İş Bankası ve Commerzbank taraftı.

Geçen yıl Kasım ve Mayıs aylarında pilot ortamda gerçekleştirilen iki işlem ile blockchain teknolojisi test edilmişti. İş Bankası’nın gerçekleştirmiş olduğu bu son işlem ise Türkiye’de blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ilk canlı dış ticaret işlemi olarak tarihe geçmiştir. Almanya ve Türkiye arasında gerçekleştirilen bu işlem, aynı zamanda Marco Polo platformunun ödeme garantisi modülünde yapılan ilk işlemdir.

Şişecam tarafından Almanya’da faaliyet gösteren Kuraray GMBH’dan yapılması planlanan ithalata ilişkin sipariş, Marco Polo platformu üzerinde bir akıllı sözleşmeyle oluşturuldu.

Şeffaflık ve Güven Ön Planda

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmelerle birlikte geleneksel iş modellerindeki operasyonel iş yükünü ortadan kaldırdığını ve taraflara şeffaflık, hız ve güven sağlandığını açıkladı. İş Bankası, akılı sözleşmelerin taraflarca onaylanmasıyla birlikte vadede ödeme yapma taahhüdü vererek işleme finansal garanti sağladığını ve ithalat sürecinin geleneksel yöntemlere göre çok daha kısa sürede gerçekleşeceğini vurguladı.

Pandemi sürecinde uluslararası ticarette evrak göndermek ve kontrol etme süreçleri daha da zorlaştığı için ticaret işlemlerinin hızlanması, dijitalleşmesi ve şeffaflaşmasının önem kazandığını savunan Şimşek, artık fiziksel evraklara dayalı ödeme şekillerinin öneminin azaldığını vurguladı.

Şişecam Mali İşler Başkanı Görkem Elverici, Marco Polo’nun blockchain bazlı platformunda ilk canlı dış ticaret işlemini gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade etti. Elverici, hem müşterilerle hem tedarikçiler ile birlikte tüm ekosistemin gelişiminin sağlanması için etkin rol oynayacaklarını bildirdi.

Marco Polo’nun Türkiye Sorumlusu olan Cyril Broutin, merkeziyetsiz bir ticaret platformu ve tam otomatik veri alışverişi kullanarak dış ticaret finansmanı işlemlerinin artık hayatın bir parçası olduğunu ifade etmektedir. Aynı zamanda İş Bankası, Şişecam ve diğer Türk firmaları ile dijital faaliyetlerini genişletmek istediklerini vurguladı.

YAZAR: SİMAY KELEŞ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir