Toplam 1 Milyar Doz Covid Aşısı Hibe Edilecek!

vaccine-covid
vaccine-covid
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya’nın en gelişmiş ekonomisine sahip 7 ülkenin bir araya geldiği bir toplantı olan G7 zirvesi bu yıl İngiltere’de gerçekleşti. Bu ülkeler ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada’dır. Bu yıl gerçekleştirilen toplantıda ise önemi bir karar alındı.

Covid-19 salgının başlamasından sonra ilk defa bir araya gelen G7 zirvesinde alınan karara göre, ihtiyacı olan ülkelere toplam 1 milyar doz Covid-19 aşısı hibe edilecek. G7 zirvesinin bitmesinin ardından basın açıklaması yapan Boris Johnson, toplantıya katılan ülkelerin bu konuda anlaştığını duyurdu. Ayrıca Dünya ülkelerinin aşılanmasında rol alarak G7’nin demokratik değerlerinin gösterileceğini belirtti. Bu durumun tarihin en büyük tıbbi başarısı olacağını da dile getirdi.

Birleşik Krallık ilk etapta 100 milyon doz aşı verebilecek durumda olduğunu açıkladı. Yaptıkları aşı programının sonucunda elde ettikleri başarıdan dolayı, artan 100 milyon doz aşıyı diğer ülkelere hibe edeceklerini söylediler.

Ayrıca bu zirvede Covid-19’un kökenleri hakkında yapılacak şeffaf ve bilime dayalı bir araştırma için Dünya Sağlık Örgütü’ne çağrıda bulunuldu. 

YAZAR: AKIN CAN CESARETLİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir