Steve Jobs: İlham Veren Bir Başarı Hikâyesi

steve jobs
steve jobs
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Steve Jobs Kimdir?

Steve Jobs Kimdir? Steve Suriyeli bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak 24 Şubat 1954 tarihinde dünyaya geldi. Annesi bazı nedenlerde dolayı onu evlatlık vermek zorunda kalmıştı. Steve Jobs, Kaliforniya’da yaşayan Paul ve Clara Jobs çiftinin yanına evlatlık olarak verildi. Bu aile ona Steven Paul ismini vermişti. Okul dönemi ise iç açıcı değildi. Kaliforniya’da Homestead High School’dan mezun olduktan sonra Oregon’da Reed College okulunu yarıda bıraktı. Hindistan’da yapacağı manevi arayış için para biriktirmek amacıyla oyun yapımcısı Atari ’de işe girdi. Hindistan’dan döndüğünde ise Budist ve vejetaryen olmuştu.

Amerika’ya döndüğünde Atari’ de çalışmaya devam ederken, Breakout isimli bir oyun için devre kartı tasarlaması için görev aldı fakat kendisi tasarımın inceliklerini öğrenmeye pek istekli olmadığı için 16 yaşındaki arkadaşı Steve Wozniak onun yerine bu işi yaptı. Gelen para yarı yarıya bölüşülecekti fakat Jobs 5000$ almasına rağmen 600$ aldığını söylemiş ve Wozniak’a 300$ vermişti. 1976 yılında ise Wozniak tasarladığı bir bilgisayarı Jobs’a gösterdi ve Jobs onu pazarlamayı teklif etti. Bir elektrikçi dükkânını 50 bilgisayar almaya ikna ettiler ve yatırımcılara gerek kalmadan işlerini kurmuşlardı. Şirketlerine Apple Computers ismi verdiler ve ilk ürünleri Apple 1 piyasaya sürüldü. Ardında Apple 2 ise tam anlamıyla muhteşem olmuştu. 80’li yıllara gelindiğinde ikili milyoner olmuştu.

  Başarılı bir şirketi yönetmek gerginlik yaratmıştı. Çalışanlar Jobs’un sert tavırlarından rahatsızdı. 1983’te ise PepsiCo’nun CEO’su John Sculley Apple’ın yönetim kurulu başkanı oldu. İki yıl sonra şirket grafik kullanıcı ara yüzüyle çalışan, ilk küçük ve fareyle çalışabilen bilgisayar olan Macintosh’u piyasaya sürdü. Ancak şirkette çatışmalar baş gösterdi ve 1985’te Jobs istifa edilmeye zorlandı. Bundan sonraki 12 yıl boyunca Jobs’un kendi kurduğu Apple ile hiçbir bağlantısı bulunmayacaktı.

  Bu zaman aralığında Jobs Next Computing adlı şirketi kurdu ve Pixar isimli şirketi satın aldı. Next Computing teknolojiyle ilgilenen herkesin hayali olmaya başlıyordu. Fakat Pixar 1995 yılına kadar beklenen çıkışı yapamadı. 1995 yılında Disney ile birkaç animasyon filmi için anlaştılar. Oyuncak Hikâyesi, Sevimli Canavarlar, Kayıp Balık Nemo gibi beğenilen animasyonlara imza attılar. 2006’da Disney şirketi tam 7.6 milyar $ karşılığında satın aldı. Jobs Disney’in en büyük hissedarı -%7 ile- olmuştu.

 1987 de Jobs’un ayrılmasından sonra Apple tam manada çöküş dönemine girecekti. Yönetim kurulu yenilikçi fikirlerin önünü kesmişti ve 1997 yılında ilk çeyrekte şirket 736 milyon $ kaybetmişti. Jobs’un Pixar ile başarıları herkes tarafından duyuluyordu ve insanlar onun teknolojideki geleceğe dönük tahminlerinin neler olduğunu anlamıştı. Jobs 1997’de Apple’ı Next şirketini satın almaya ikna etti ve Apple bu sayede Jobs’a tekrar kavuşmuştu. Bir yıl içinde şirket şaha kalktı. 1998 de iMac bilgisayarlar piyasaya sürüldü ve 2001 yılında iPod ve çevrimiçi müzik mağazası iTunes ile ipler tamamen Apple’ın eline geçmişti. 2007 yılında ise cep telefonunu iPod ve interneti tek bir cihazda birleştiren iPhone piyasaya sürüldü. Klavyesi olmayan tablet iPed oluşturuldu ancak o dönemde dünyada büyük bir ekonomik kriz vardı. Bu kriz pazarı derinden sarsmıştı ve şirketi yönetenlerin aklında iPed’in talep görmeyeceği fikri takılmıştı. Jobs insanları bir kere daha şaşırttı ve İped o yılların en çok satanlar listesine girdi.

Jobs’u herkes sevmezdi. Kabaydı ve şirkette sorumluluk almak istemezdi. Arabasını sürekli engelli bölümüne park ederdi ve şirkete döndüğünde ise ilk işi sosyal sorumluluk projelerini iptal etmesi oldu. Otorite kurmak Jobs’un iş hayatının bir parçasıydı ve bunu çok iyi yapıyordu. Yönetim tarzı değişikti, bir anı öbür anına uymazdı. Üst düzey yöneticilerden biri onunla toplantıya girmenin bir arenaya çıkmaktan farksız olduğunu söylemişti. Yakın çevresi ise onunla çalışmaktan zevk alırdı. Onları yakında tutmak için para yerine hisse verirdi.

 2006 yılına gelinince şirketin Pazar değeri 108 milyar $’ı buldu. 2001de ise 337 milyar $ ile dünyanın en büyük şirketi olmuştu. Bu zafere ulaşıldıktan bir süre sonra Jobs sağlık sorunlarıyla karşılaştı. 2004 yılında Pankreas kanserine yakalanmıştı ve doktoru ona ameliyat olduktan sonra iyileşebileceğini söyledi. Apple ise bu konuda hiçbir açıklama yapmıyordu. Ocak 2009’da hastalık iznine çıktı ve şirket hiçbir açıklama yapmayınca kanserin nüksettiği dedikoduları yayıldı. Jobs toplum önüne fazla çıkmıyordu fakat çıktığında zayıf ve halsiz görüntüsü borsada hisselerin düşüşüne neden oluyordu. Çünkü varlığı şirketi ayakta tutan tek etkendi.  24 Temmuz 2011 de istifa etti ve yerine Tim Cook geldi. Bu değişim şirketin hisselerini anında yüzde 5 düşürdü. Altı hafta sonra ise 5 Ekim 2011 de hayatını kaybetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir