Sosyal Psikoloji Nedir?

sosyal psikoloji nedir-psikoloji
sosyal psikoloji nedir-psikoloji
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal Psikoloji Nedir? Sosyal psikoloji insan davranışlarında olan değişiklikleri basit şekilde anlamaya ve anlatmaya çalışır. Birey ve grup arasında olan yapıyı inceleyen bu bilim dalı insanların sosyal çevrelerindeki duygu, düşünce, inanç ve hedeflerini inceleyen bilim dalıdır. İnsan yapısı gereği sosyal bir varlıktır. Bu yüzden diğer insanlarla birlikte yaşar, çalışır ve eğlenir. İnsanlar çevresinde bulunan diğer insanlardan etkilenir. İnsanlar diğer insanların davranışlarını hatta düşüncelerini bile değişik biçimde etkileyebilir. Örneğin sosyal psikoloji de ele almamız gereken çok önemli bir konu vardır. Bu ‘’tanık etkisi ‘’ olgusudur. Başı dertte olan,  acil olarak yardıma ihtiyacı olan birini düşünelim. Bu kişinin yardım alma olasılığı olaya tanık olan kişi sayısı arttıkça azalacaktır. Kalabalıkta bulunan kişiler hep bir diğerinin yardım etmesini bekler. Sonuç olarak yardıma muhtaç olan kişiye kimse yardım etmemiş olur. İnsanlar diğer insanlarla etkileşim halinde olmak zorundadır. Bu tür etkileşimler de ‘’sosyal etki’’ olarak adlandırılır. Sosyal etkinin birçok değişik türü vardır. İnsanların diğer insanları etkileyerek, kendi düşünce, davranış tutumlarını benimsetmesi ya da bu düşünce davranışları zorla kabul etmelerini sağlaması, otoritelere itaat etmesini sağlayabilir.

Sosyal Psikolojinin Kurucusu Kimdir?

Kurt Lewin modern sosyal psikolojinin kurucusu olarak bilinir.

Sosyal Psikolojinin Araştırma Konuları – Öğrenme Hedefleri

 Sosyal psikoloji birçok sorumuza yanıt bulur. İnsanlar neden bazılarına karşı ön yargılı davranır? İnsanlar neden saldırgan davranışlar sergiler? İnsanlar neden itaat eder ve itaat etme olasılıkları nedir?  Gibi sorularımıza yanıt bulur.

Sosyal Psikolojinin Ortaya Çıkmasındaki İki Önemli Olay

Sosyal Psikoloji Nedir? Sosyal psikolojinin ortaya çıkmasında iki önemli olay vardır diyebiliriz.  İlk olay Triplett’in sosyal kolaylaştırmanın performans üzerinde olan etkisini anlamak amacıyla yaptığı bisiklet yarışı deneyidir. Triplett’in sosyal kolaylaştırma deneyi sosyal psikoloji alanındaki ilk deneydir. Bireyler bisikleti tek başına kullandıklarında fazla hız yapmazlar fakat etraflarında diğer insanlar varken, yarış halindeyken hızlarını arttırır. Buradan şu çıkarımı yaparız: tek başınayken ve grup içerisindeyken farklı davranırız. Aynı zamanda başkalarının varlığı bir rekabet yaratacağından rekabet ile hız da artar. Örnekte de gördüğümüz gibi başkalarının varlığı bizim davranışımızı etkiler ve başkalarının varlığı ile bizim davranışımız arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim sosyal psikolojidir. Kimliğimiz sosyal grupta ve yalnızken farklılaşır. Tıpkı iş yerinde olan arkadaşlarınıza olan davranışınız ile aile ve arkadaş ortamındaki davranışınız aynı olmayacaktır. Deneyden de çıkarım yapacağımız gibi çevremizde bulunan insanlar kararlarımızı, düşüncelerimizi, değerlerimizi, davranışlarımızı etkiler. İnsanların yalnız olduğunda ve çevrelerinde başka insanlar olduğunda davranışlarında farklılık görülür. İkinci olay ise Mcdaugall ve Ross ‘un  ‘’ Sosyal psikoloji’’ başlıklı ders notlarını yayınlamasıyla sosyal psikoloji bilimsellik kazanmıştır.

YAZAR: NİLAY ÜRETEN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir