Rusya Varlık Fonundaki 5 Milyar Doları Sattı!

rusya
rusya
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, ABD’den gelebilecek yaptırımlara karşı varlık fonundaki dolar varlıklarını azaltmak için 5 milyar dolarlık bir satış gerçekleştirdi.

Ulusal Varlık Fonu’nun yapısını değiştireceğini düşünen, ABD ve Avrupa’dan gelebilecek yaptırımlara karşı Rusya Merkez Bankası, son yıllarda dolar miktarını kademeli olarak azaltmayı sürdürmekteydi. Bu nedenle Rusya Maliye Bakanlığı, daha az yaptırım riski taşıyan para birimlerine yönelmekte.  

Daha önce dolar varlıklarını sıfıra indirmeyi planlayan Rusya varlık fonu, mayıs ayında 5 milyar doların 4 milyarını yuan’a ve 1 milyarını euroy’a çevirdiğini açıkladı. Geriye yaklaşık 35 milyar dolar varlık kaldı. Bu işlemler, Rusya Merkez Bankası’nın rezervleri içinde gerçekleştiği için piyasa etkilerinin sınırlı olması beklenmekte.

Citigroup Ekonomisti Ivan Tchakarov yaptığı açıklamada bunun Putin-Biden zirvesi öncesi bir halkla ilişkiler kampanyası olabileceğini belirtti.

Maliye Bakanı Anton Siluanov ise, St Petersburg Ekonomi Forumu’ndaki yaptığı açıklamada yapılan bu değişikliğin ardından fonun varlıklarında yüzde 40’ının euro’da, yüzde 30’unun yuan’da, yüzde 20’sinin altında, yüzde 5’inin yende ve yüzde 5’inin sterlinde tutulacağını belirtti. Böylece dolar hisselerinden tamamen çıkma kararı aldıklarını söyledi.

Ulusal Varlık Fonu’ndaki dolar hesabının büyüklüğü 39.8’den 34.8 milyara indirildi. Yuan hesaplarının büyüklüğü ise 110.6 milyardan 143.9’a yükseldi. Buna göre fonda sadece 7.5 milyar sterlin kaldı.

Rusya Varlık Fonu, likit varlıklarının yüzde 35’ini dolar olarak tutmaktadır. Bu oran 41,5 milyar dolarlık bir rakama denk gelmektedir. Likit olmayan varlıklar ile birlikte varlık fonunun büyüklüğü yaklaşık 186 milyar dolar etmektedir.

Rusya’nın böyle bir politika izlemesi, hükümetin ortaya koyduğu yeni bir uygulama olmadığı konuşulmaktadır. Rusya, ABD’nin çeşitli sebeplerle uyguladığı yaptırımlar nedeniyle bir süredir doların etkisinden arındırma politikası izlemektedir.

YAZAR: SİMAY KELEŞ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir