Rönesans Nedir?

ronesans-ronesans nedir
ronesans-ronesans nedir
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rönesans Nedir?

Rönesans Nedir? Rönesans, Latince “doğmak” anlamına gelen nasci- fiiline “yeniden” anlamı veren re- eki getirilerek türetilmiştir.

Yani Rönesans, “yeniden doğuş” demektir.

Rönesans hareketi, Ortaçağ Avrupası’nı günümüz modern Avrupası’na bağlayan bir dönüm noktasıdır. Böylece bilim, sanat, edebiyat ve daha birçok mecrada Batı’nın ismi ve eserleri duyulmaya başlamıştır.

Reform hareketleri  ile kilise yönetimi ve papanın yalanları da ayyuka çıkınca Batı bir müddet sonra yükselişe geçmiştir.

Rönesans, Floransa gibi İtalya’nın kuzey kentlerinde başlamıştır.

Bilimsel Rönesans’ın kopuş noktası Leonardo Fibonacci’dir.Doğu dünyasını gören Fibonacci, burada kullanılan sayıların işlevselliğini fark etmiş ve ticarette kullanılması üzere memleketi İtalya’da tanıtmaya başlamıştır.Her ne kadar tanıtma amacı para üstü hesaplamalarının ve faiz işlemlerinin kolaylaştırılması olsa da bazı bilim adamları ve mucitler de bu sayı sistemini kullanmanın kolaylığını fark etmiş ve hesaplamalarında kullanmışlardır. Bu sayede bilimsel hesaplama hızı artmış ve aynı zamanda eski kilise otoritesinin azalmasıyla icatlar ve bilimsel gerçekler gün yüzüne rahatlıkla çıkarılabilmiştir.

Rönesans hareketinin güçlenmesine katkıda bulunan en kudretli kişilerden biri de Fatih Sultan Mehmed’dir.Fatih Sultan Mehmed’in bilime ve Batı’ya açık olması, ayrıca o zamanın önemli bilim merkezlerinden biri olan İstanbul’u fethetmiş olması Rönesans hareketinin hızla gelişmesini sağlamıştır.

Bilimselliğin gelişmesi, beraberinde pek çok gelişmeyi de getirmiştir.

Kristof Colomb ’un her ne kadar yanlış bir hesaplama olsa da doğuya değil batıya giderek Hindistan’a gidebileceğini düşünmesi ve aynı zamanda Osmanlı’nın doğuya giden yolları elinde bulundurması Amerika kıtasının keşfiyle sonuçlanmıştır.

Amerika kıtasının keşfi ve böylece yeni arazilerin ortaya çıkması daha özgür bir dünyaya açılma seferberliğini beraberinde getirmiş ve keşfedilen bu yeni dünyaya göçler düzenlenmiştir.Bu yeni kıtada sağlanan yeni otoritenin kilise baskısında kalmaması da ilerleyen yüzyıllarda batı bilimselliğini buraya taşıyacaktır.

Rönesans hareketi, dünyayı derinden sarsan bir harekettir.Aslında Hindistan’da, Çin’de, Orta Doğu’da ve daha birçok bölgede Rönesans benzeri hareketler olmuştur.Ancak hiçbiri zifiri karanlıktan aydınlığa ulaşan Avrupa Rönesans’ı kadar yankı getirememiştir.Günümüz Avrupası’nı anlamak için Rönesans’ı anlamak gerekir.Günümüz bilimini anlamak için yine Rönesans’ı anlamak gerekir.Günümüz sanatını anlamak içinse yine Rönesans’ı anlamak gerekir.Kısacası günümüz dünyasının oluşumlarını anlayabilmek için Rönesans’ı anlamalıyız. Çünkü Rönesans yakın tarihimizdeki en büyük dönüm noktası olmuştur.

Rönesans ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, Jerry Brotton’ın Rönesans adlı kitabını okuyabilirsiniz.

Avrupa Rönesansı’nı çok iyi tarif eden Latince bir deyiş vardır.Zorlukların içinden, yıldızlara doğru anlamına gelen;

“Ad astra, per aspera”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir