Penguenleri Mükemmel Bir Dalgıç Yapan Sır Ne?

penguen
penguen
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayvanların birbirinden farklı yetenekleri bulunmaktadır. Tüm bu yetenek çeşitliliği, hayvanların farklı bölgelerde ve koşullarda başarılı şekilde hayatta kalabilmesini sağlar. Penguenler de özel yeteneklere sahip olan hayvanlara örnek olarak gösterilebilir. Penguenler hem karada hem de denizde yaşayabilen canlılar olduğu için bu alanlarda sahip olacakları bir yetenek onların işini ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. Nitekim sahip oldukları özel dalgıç yetenekleri onları bir adım öne çıkarır ve hayatta daha başarılı olmalarını, doğa içerisinde daha kolay şekilde tutunabilmelerini sağlar.

Penguenler Ne Kadar İyi Bir Dalgıçtır?

Penguenler bir dalışta yüzlerce metre aşağıya inebilir. Üstelik bu kadar derine indikten sonra dakikalar boyunca orada kalabilirler. Ayrıca bunu başarabilmek adına sadece bir kez nefes almaları yeterlidir. Dolayısıyla tüm bu süreç içerisinde sahip oldukları bu tek nefesi kullanırlar. Nefesleri onları suyun altında tutabileceği kadar tuttuktan sonra penguenler su yüzeyine çıkıp tekrar nefes alır. Ancak burada çok önemli bir detay bulunuyor. Penguenler tekrar nefes almak için yüzeye çıktıklarında hiç dinlenmeden tekrar derinlere dalabilirler. Yani, dakikalarca suyun altında kaldıktan sonra birkaç saniyeliğine suyun üzerine çıkmaları yeterlidir. Bunu bir insan denese, yani nefesi yettiği kadar suyun altında kaldıktan sonra su yüzeyine çıkıp nefes alsa ve dinlenmeden tekrar dalsa vurgun yiyecektir. Dolayısıyla bu durum bir insanın hayatına mal olabilirdi. Ancak bunu penguenler sahip oldukları bir sır sayesinde rahatlıkla gerçekleştirebiliyor.

Karada Yaşayabilen Canlıların Suyun Derinlerine Dalmasındaki Risk

Bir insanın, penguenlerin dalabildiği kadar derine dalması ciddi riskler barındırır. Bu risklerin başında su basıncı gelir. Su basıncı, derine daldıkça artar ve insan üzerinde ciddi bir yük oluşturur. Dolayısıyla bu durum insan için ciddi anlamda büyük bir tehlikedir. Bir diğer risk ise iki akıntı arasında kalmaktır. Denizlerin İçerisinde akıntılar mevcuttur ve denizler asla sabit durmamaktadır. Dolayısıyla bu akıntılar da canlıların hayatını riske atmaktadır. Diğer yandan, aniden su yüzeyine çıkmak da tehlikeli bir durumdur. Tüm bu riskler, insan vücudunda inme inmesine ve hayatını kaybetmesine sebebiyet verebilir. Tüm bu riskler, dalgıç kıyafeti giymiş bir profesyonel dalgıç için dahi geçerlidir. Çünkü, derinlere daldıkça artan basınçtan dolayı vücuda yayılmış halde bulunan nitrojen kana dağılmaktadır. Dalgıç aniden su yüzeyine çıkarsa suyun oluşturmuş olduğu basınç ortadan kalkar ve kana karışmış olan nitrojen dalgacı tehdit eder. Bu durumda dalgıçta nefes alma zorluğu, eklem ağrıları ve felç görülebilir.

Penguenler Nasıl Oluyor Da Vurgun Yemiyor?

Karada yaşayabilen canlılar için denizin ve okyanusların derinlerine dalmak büyük bir risk taşıyor. Ancak denizin derinlerinde karadaki canlılar için lezzetli yiyecek olabilecek çeşitli türler bulunuyor. Dolayısıyla yiyecek bulmak ve tehlikelerden kaçmak adına bazı canlılar için derinlere dalabilmek çok önemli. Normal şartlar altında penguenlerin de bu kadar derine daldıklarında vurgun yemesi ve hayatlarını kaybetmesi gerekirdi. Ancak özel dalış yetenekleri sayesinde bu durumun içerisinden başarılı şekilde çıkabiliyorlar. Bu özel dalış yeteneklerini araştırmak üzere Tokyo’da bulunan bazı bilim insanları, penguenlerin üzerine çeşitli cihazlar yerleştirdi. Bu şekilde takip edilebilen penguenler yaklaşık olarak 650 dalış gerçekleştirdi. Dolayısıyla tüm bu dalışlar bilim insanları tarafından detaylı şekilde incelenebildi. Bilim insanlarının ulaşabildiği veriler arasında penguenin hızı, kanat hareketleri ve daldığı derinlik bulunuyordu. Bu verilerden yola çıkarak penguenlerin dibe doğru dalarken kanatlarını sürekli olarak çırptıklarını, ancak geri dönerken yarı yolda kanatlarını sabit tutmaya başladıklarını fark ettiler. Yani penguenler su yüzeyine dönüş yolunda yarı yolda kanatlarını çırpmayı bırakarak kendilerini suya tamamen teslim ediyor ve suyun kaldırma kuvveti ile birlikte yüzeye ulaşıyordu. Diğer yandan su yüzeyine çıkarken dik şekilde değil, eğik bir açıyla çıkıyorlardı. Bu şekilde, su yüzeyine çıkmaları yani suyun oluşturmuş olduğu basınçtan kurtulmaları daha fazla zaman alıyor. Yani vücutlarını alıştırmaları için belli bir zamana sahip oluyorlar. Böylelikle basıncın oluşturmuş olduğu riskleri minimuma indirmeyi başarıyorlar. Kanlarına dolmuş olan nitrojen, penguenin sahip olmuş olduğu bu zaman sayesinde vücudunda bulunan boşluklara doğru dolma fırsatı yakalamış oluyor.

İnsanlar Penguenlerin Kullanmış Olduğu Tekniği Kullanabilir mi?

Suyun altında penguenlerle insanlar benzer risklere sahip. Dolayısıyla penguenlerin bu risklerle başarılı şekilde başa çıktıklarını görmek, insanın aklında bunu insanların da kullanıp kullanamayacağı yönünde bir soru oluşturuyor. Bu yöntemi insanlar da başarılı şekilde kullanabilir. Başarılı dalgıçlar, suya dalıp çıkarken penguenlere benzer şekilde davranarak vurgun yemeden ve başarılı şekilde su yüzeyine dönebilirler. Yani penguenler insanlara yüzmeyi öğretebilir.

Penguenlerin Vücutlarının Büyüleyiciliği

Penguenler, hayatta kalma konusunda ciddi anlamda başarılı canlılardır. Vücutlarını profesyonelce kullanarak ihtiyaç duydukları gereksinimleri rahatlıkla karşılayabilirler. Penguenler gerek duydukları zaman dört ay boyunca beslenmeden yaşayabilir. Buna, özellikle kuluçka dönemlerinde ihtiyaç duyuyorlar. Bu süre içerisinde penguenlerin vücudu yaklaşık olarak yarı ağırlığına düşüyor. Böylelikle penguenler bu dört ayı hayatta kalarak varlıklarını devam ettirebilmek için başarılı şekilde geçirebiliyor. Penguenler, sadece yumurtlamak ve üremek için karaya çıkan canlılardır. Vücut ısılarını dengede tutabilmek adına ise harika bir sisteme sahipler. Vücut ısılarını kontrol edebilmek için tüylerinin pozisyonlarını ve kanlarının miktarını değiştirebiliyorlar. Gerektiği durumlarda tüylerini dikleştirerek ve damarlarındaki kanı azaltarak vücut ısılarını başarılı şekilde kontrol edebiliyorlar.

Penguenlerin İnsanlarla Olan İlişkisi

Pek çok canlı, insanları bir tehdit olarak algıladığı için insanlardan kaçıyor. Dolayısıyla insanlardan kaçmayan ve insanların rahatlıkla yaklaşabildiği çok az sayıda tür bulunuyor. Penguenler de bu türlerden biri. Penguenler, insanları bir tehdit olarak algılamıyor ve onlardan kaçmıyor. İnsanları bir nevi arkadaş olarak görüyorlar. Ancak insanlar penguenlerden yararlanıyor. Onlardan fayda sağlamak ve yağlarını kullanmak amacıyla penguenleri avlıyorlar. Her gün, bazı çıkarlar uğruna paytak yürüyüşlü bu sevimli canlılar kurban ediliyor. İnsanlara yüzmeyi öğretebilecek bu canlıların insanlar tarafından böyle karşılanması büyük bir acı sebebi. Dünya üzerinde bulunan tür çeşitliliği hepimizin zenginliği. Dolayısıyla bunun farkında olup bunu korumak adına hareket etmek büyük önem taşıyor.

Dünya üzerinde milyonlarca farklı türü bulunuyor ve tüm bu türler kendi zenginliğine ve sırrına sahip. Bunları kendi zenginliğimiz yapmak ve kendimizi geliştirebilmek adına gözlemlemek bizim elimizde. Bizim de kendi yeteneğimiz ve sırrımız olan zekamızı kullanıp gözlem yeteneğimizle birlikte insanları daha başarılı bir noktaya taşıyabilmemiz mümkün. Ancak bunu başarabilmek adına öncelikle bizi geliştirecek olanı öldürmekten vazgeçip, onlarla birlikte sağlıklı şekilde yaşamanın yollarını aramamız gerektiğini anlamamız gerek. Bunu başarabilmek adına diğer türlerden üstünlüğümüz olan beynimizi bugün olduğundan daha farklı şekilde kullanmamız tek çözüm yolu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir