Norveç Hakkında Bilmediğiniz 12 Bilgi

norvec-norway
norvec-norway
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda sizlere, sizler için Norveç hakkında derlediğimiz az bilinen bilgiler hakkında bahsedeceğiz. Türkiye‘de en çok merak edilen ülkelerin başında gelen Norveç ile ilgili olan bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1- Norveç Hakkında Genel Bilgiler

Norveç’in yüzölçümü, Türkiye‘nin yarısı kadardır fakat nüfusu yalnızca 6 milyon olan bir ülkedir. Bu 6 milyon nüfusun 650.000’i ülkenin başkenti olan Oslo’da yaşamaktadır. Norveç’te ona yakın resmi ve devlet tarafından tanınmış olan dil mevcuttur. Çingenece dili de bu diller arasında yer alıyor.

2- Norveç’in Yönetim Şekli

Norveç’in resmi adı Norveç Krallığı’dır. Anayasal monarşiyle yönetilen bu ülkede parlamentonun üzerinde bir kral bulunmaktadır. Norveç nüfusunun %76’sı Hristiyanlığın Protestanlık mezhebine bağlı olarak yaşamaktadır. Protestanlık mezhebi, papalığa bağlı olmadığı için Norveç Kilisesi de devletin bir kolu gibi çalışmaktadır. Bu sebepten dolayı da Norveç, tam laik bir ülke değildir. 2012 senesinde çıkarılan bir kanun ile Norveç anayasasında bulunan devlet kilisesi ibaresi kaldırılmış olsa da ülkenin kralı halen daha Norveç Kilisesi’ne bağlı olmak zorundadır.

3- Norveç’in Yaşam Standartları

Ülkede mutluluk oranı, refah ve yaşam standartları o kadar yüksektir ki bu sebeplerden dolayı Avrupa Birliği’ne girmeyi reddetmişlerdir. Ülkede iki kere Avrupa Birliği’ne girip girmeme konusunda referandum yapılmış olmasına rağmen iki referandumda da halk Avrupa Birliği’ni reddetmiştir.

4- Norveç Ekonomisi

Norveç, bugün sahip olduğu zenginliğini 1960’lı yıllardaki ülkede keşfedilen yeraltı zenginliklerine borçludur. Norveç’te 1960’lı yıllarda petrol ve doğal gaz gibi yeraltı zenginlikleri keşfedilmiştir.  Bulunan bu zenginlikler ise devlet tarafından kontrol altına alınmış ve sadece halk yararına kullanılmasını öngören devlet politikaları geliştirilmiştir. Bu sayede ülke ekonomisi oldukça büyümüştür. Norveç bugün dünyanın en büyük 10. petrol üreticisi ülkesidir. Norveç’in yeraltı kaynakları o kadar fazla zengindir ki petrol haricinde bakır, nikel, demir, çinko, kurşun gibi birçok maden çıkarılmaktadır. Balıkçılık, gemicilik, ormancılık gibi diğer sektörler de ülke ekonomisine büyük katkılar sunmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir konusunda dünyanın en iyi 4. ülkesi olan Norveç’de bu rakam kişi başına yaklaşık 74.000 dolardır.

5- Norveç’in Ortalama Yaşamı

Ülkede işsizlik oranı çok düşük, eğitim oranı ise oldukça yüksektir. Norveç, ortalama insan ömrünün en yüksek olduğu ülkelerden birisidir. Ortalama yaşam süresi Norveç’te 79 yıldır. Norveç’in birçok bölgesinde yaz aylarında Güneş hiç batmamaktadır. Yani yaz aylarında sürekli olarak gündüz yaşanmaktadır. Bu yüzden Norveç’e “Güneş batmayan ülke” de denmektedir.

6- Norveç’in Kitap Yazarlığı

Norveç, eğitime verdiği önem ve getirdiği kaliteyle tüm dünyaya örnek olan bir ülkedir. Norveç’te bir kitap yazarıysanız, kitap yazmanız karşılığında devlet sizden 1.000 adet kitap satın alır ve kütüphanelere gönderir. Böylece yazarlar, hem yazdıklarını insanlara ulaştırabiliyor hem de kitaplarından para kazanabiliyor.

7- Norveç’in Eğitim Durumu

Norveç’te bulunan devlet üniversiteleri, dünyadaki tüm öğrenciler için ücretsiz hizmet vermektedir. Norveç eğitim sisteminin iki temel prensibi bulunmakta. Bunlar; eşitlik ve kapsayıcılıktır. Bu sebepten dolayı da çocuklara rekabet öğretilmez. Sınıfın en iyileri asla açıklanmaz. Not sistemi bu ülkede işlemez ve öğrencilere yıl sonunda bir karne verilmez. Öğrenciler sınavlara girmez ve onlara ödev verilmez. Spor veya diğer yarışmalara katılan tüm çocuklar eşit ödüllendirilir. Birincilik ve ikincilik gibi sıralama madalyaları verilmez. Kısacası birinciyi mutlu etmek için diğerlerini mutsuz etmek bu ülkede olmayan bir kuraldır.

8- Norveç’e Ulaşım İmkanları

Norveç’e ulaşım oldukça kolaydır. Avrupa’nın 240 noktasından direkt olarak Norveç’e ulaşabilirsiniz. Ülkemizde ise İstanbul’dan bir uçak ile yaklaşık 3 saatte Norveç’e ulaşmak mümkündür.

9- Norveç Suç Durumu

Norveç, dünyanın en düşük suç oranına sahip olan 11. ülkesidir. Lakin İskandinav ülkeleri arasında en çok suç işlenen ülkedir. Norveç’de genel suç oranı son yılda düşüş göstermiş olsa bile ikili ilişkiler ve cinsel istismar suçlarında büyük artışlar meydana gelmiştir. Yine polislere gelen her üç cinsel istismar şikayetinin bir tanesi çocuklara yönelik gerçekleştirilmiş suçlardan meydana gelmektedir. Oslo polisinin açıkladığı verilere göre sadece başkent Oslo’da her hafta ortalama 25-30 adet çocuğa yönelik cinsel suç dosyası açılmaktadır. Yani ülkede maddi kazanç sağlamaya yönelik hırsızlık, dolandırıcılık, şantaj gibi suçlarda her ne kadar büyük gerileme olmasına rağmen ikili ilişkilere yönelik şiddet ve taciz suçlarında büyük artışlar yer alabiliyor.

10- Norveç’teki İntihar Olayları

Norveç’de karşımıza çıkan bir diğer çelişkili durum da ülkedeki intihar oranının yüksekliğidir. 2017 yılında dünyanın en mutlu ülkesi olan Norveç, aynı sene içerisinde Avrupa’da intihar oranının en yüksek olduğu ülkeler arasına girmiştir. Norveç’te her 100.000 kişiden 12’si intihar etmeyi tercih etmiştir ve bu oranın yükseldiği belirtiliyor. Ülkede intihar oranının yüksekliği; alkol kullanımı ve insani ilişkilerin zayıflığı olarak gösterilmektedir. Ülkede yaşayan bazı Türklere göre Norveç’te insanlar zorunlu olmadıkça birbirleriyle konuşmayı tercih etmez ve iletişime geçmezmiş. Yani Norveç için insani ilişkiler bakımından oldukça zayıf bir ülke olduğu söylenebilir.

11- Norveç Hapishaneleri

Norveç hapishaneleri de belirli prensipler üzerine çalışmaktadır. Norveç’de bulunan hapishaneler, suçlulara ceza çektirmekten çok onları hayata yeniden kazandırmak ve yeniden suç işlemelerini engellemek üzere dizayn edilmiştir. Dünyanın en lüks hapishanesi de bu ülkede yer almaktadır. Halden hapishanesi aslında Oslo’nun yakınlarında bulunan bir adadır fakat burada sadece mahkumlar yaşamaktadır. Bu hapishanede bulunan mahkumlar burada hayatlarını olabildiğince normal bir şekilde devam etmektedir. Hapishanede bulunan hücrelerin çoğunda televizyon ve internet erişimi yer almakta. Müzik yapmak isteyen mahkumlar için müzik ve ses kayıt stüdyoları yer alıyor. Mahkumlar burada beste ve şarkı üretebiliyorlar. Hapishanede oyun odaları da bulunuyor ve bu odalarda da mahkumlar gardiyanlarla birlikte oyun oynayabiliyorlar. İsteyen mahkumlar birçok el işi atölyesinde çok çeşitli ürünler üretme şansına sahip. Hapishanede bulunan hobi mutfaklarında ise mahkumlar yemek yaparak vakit geçirebiliyor ve arkadaşlarına ziyafet çekebiliyorlar. Hapishanede tarım ve balıkçılık yapmak da mümkündür. En önemli nokta ise burada kalan mahkumların çoğu serbest kaldıktan sonra bir daha suç işlemeyi tercih etmiyorlar. Burada yeniden suç işleme oranı sadece %16’dır. Avrupa genelinde ise bu oran %80’leri bulmakta.

12- Norveç’in Mevsimleri

Norveç’in sevilmeyen yanlarından birisi ise kış aylarında ülkenin büyük bir bölümünde gündüzün yalnızca 4-5 saat yaşanıyor olmasıdır. Yazın ise bu olay tam tersidir. Bu da oraya sonrada gidenler için alışılması güç bir durumdur. Ayrıca Norveç’de kışlar çok fazla sert yaşanmaktadır. Bu yüzden bu iklime alışık olmayanlar için bu ülkede yaşamak bir eziyet haline gelebilir. Eğitim sistemindeki özendirici prensipler ve soğuk iklimi nedeniyle Norveç, kış sporları konusunda oldukça başarılı bir ülkedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir