NFT Nedir?

nft-nft nedir
nft-nft nedir
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NFT, Bu Ne Anlama Geliyor?

NFT, “Değiştirilemez Token” anlamına gelir. NFT Nedir? Bu İngilizce anlamı “değiştirilemez simge” ile çevirebiliriz. Çoğu durumda, NFT terimi kullanılır.

NFT’ler özel bir kripto para birimi türüdür. Bir hatırlatma olarak, kripto para birimleri, fiziksel desteğe sahip olmayan ve bir blok zinciri tarafından yayınlanan dijital varlıklardır. Kripto para biriminin belki de en bilinen örneği bitcoin’dir. 

Bununla birlikte, NFT’ler, değiştirilemez olma özelliğine sahiptir, yani her birim benzersizdir ve hiçbir durumda çoğaltılamaz. Birbiriyle özdeş birimler olan ve işlemi klasik bir fiziksel para birimine benzeyen ünlü bitcoinlerin aksine

NFT Nedir? NFT genel bir çılgınlıkla karşılaşırsa, bu onların benzersizliğinden ve çeşitli alanlarda, özellikle dijital sanat dünyasında ve aynı zamanda video oyunları ve hatta spor dünyasında olası uygulamalarından kaynaklanır

NFT’ler Nasıl Çalışır?

Bir NFT’nin Oluşturulması

Her NFT, güvenli bir defter olan blok zincirine kaydedilen benzersiz bir dijital sözleşmeyi temsil eder. Bu merkezi olmayan ağ, yapılan her değişikliğin kaydını tutan son derece güvenli depolama teknolojisi sunar.

Bir NFT oluşturmak için, özel platformlarda vurulması gerekir, bu “basım” olarak bilinen adımdır. Bir NFT‘nin oluşturulması, 100 € ‘ya yakın olabilecek bir maliyeti temsil eder.

NFT Nedir? Herhangi birinin herhangi bir yetkilendirmeye ihtiyaç duymadan NFT oluşturabileceğini, satın alabileceğini veya satabileceğini unutmamak önemlidir. NFT bir olan başlık senet kimse iptal veya yinelenen ama bu herkes danışabilir ki.

Diğer herhangi bir kripto para birimi gibi, NFT’leri satın almak ve satmak mümkündür. Bununla birlikte, NFT’lerle ilgili tüm işlemler, kripto para birimi, bir tür dijital cüzdan konusunda uzmanlaşmış platformlardan geçer. O halde NFT satın almak için tek ihtiyacınız olan bir banka kartı.

NFT’ler Ve Sanat Eserleri Örneği

Şu anda, güvenli sistemleri sayesinde, NFT’ler özellikle internet üzerinden sanat eserlerinin satılmasını mümkün kılmaktadır. Bu sanat eserleri, fiziksel çalışmalar gibi çeşitli biçimlerde olabilir, ancak genellikle dijital çalışmalardır (video dosyaları, fotoğraflar, müzik parçaları, vb.). Artık kripto sanatı olarak bildiğimiz şey bu.

Sanat eserine uygulanan NFT, benzersizliğini garanti eder. Kripto sanatı hem sanatçılar hem de koleksiyoncular için yeni olanaklar sunuyor. Bir koleksiyoner dijital bir sanat eseri satın aldığında, bir tapu alır. Ve alıcının işin tek sahibi olduğunu doğrulayan bu özellikle güvenli dijital sertifikadır.

Koleksiyoncu için özellikle ilgi çekici olan endişeler. Gerçekten de alıcı işini istediği gibi yapıyor, evde, ekranda, kendi web sitesinde sergileyebilir veya basitçe bir depolama alanında saklayabilir. Aynı zamanda eserin nüshalarını bulmak da mümkündür ancak sadece satın alan kişi adına sahip olacaktır.

Sanatçı, dijital bir sanat eserini NFT‘de satmak için, onu blok zincirine kaydettirerek başlar. Ardından dijital sanat eserleri özel platformlarda satılıyor. Uluslararası olarak tanınan müzayede evleri (Christie’s, Sotheby’s) de bu tür çalışmaları NFT’de satmaya başlıyor. Kripto sanatının alıcıları, işlemlerini gerçekleştirebilmek için paralarını kripto para birimine (bitcoin, ethereum vb.) Dönüştürmelidir.

Yaygın çılgınlığı göstermek için, 2021’in ilk çeyreğinde NFT sanat satışlarının 2 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edildi. Amerikalı sanatçı Beeple’ın NFT kolajının Hintli bir girişimci tarafından 69 milyon dolara satın alınması için Mart 2021’in rekor satışından da bahsedebiliriz.

Bugün, NFT’ler özellikle sanat gibi pazarlarda sağladıkları güven nedeniyle yatırımcılar için özellikle ilginç görünüyor. Ancak, NFT’lerin görünümünün belirsizliğini koruduğunu unutmayın. Örneğin, NFT sanat eserlerinin zaman içinde orijinal değerlerini koruyup korumayacağını bilmek imkansızdır. Ayrıca blockchain’in sınırlarının ne olduğunu merak etmek de mümkün. 

NFT’ler hakkındaki görüşler bölünmüş durumda, bazıları bunu yeni bir güven verici teknoloji olarak görürken, diğer gözlemciler bunu yeni bir spekülatif balon olarak görüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir