NASA, 30 YIL ARADAN SONRA YENİDEN VENÜS’E GİTME PLANI AÇIKLADI!

nasa
nasa
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NASA’nın yeni başkanı Bill Nelson, önümüzdeki 9 yıl içerisinde iki tane görev ile Venüs’e gidileceğini açıkladı. Bu görevlerin amacı, Venüs’ün Dünya’ya çok benzemesi. Ancak Venüs’ün en büyük farkı Dünya’dan kat kat daha sıcak olmasıdır. Dünya’ya bu kadar benzeyip nasıl bu kadar farklı olabilir konusu yapılacak olan iki görev ile keşfedilmeyi bekliyor.

Yapılacak olan iki görevin isimleri sırasıyla DAVINCI+ ve VERITAS. İki görevde Venüs’ü keşfetmek için yapılan planlamanın bir parçası. DAVINCI+ görevi ile Venüs gezeginin atmosferine bir sonda paraşüt ile bırakılacak. Bu görevin amacı, Venüs gezeginin atmosferini incelemek. Bırakılan sonda ile gezeginin oluşumu ve gelişimini incelemek amacıyla gaz analizleri yapılacak. Aynı zamanda gezegende bir okyanus olup olmadığı araştıralacak. Eğer okyanuslar var ise geçmişte yaşama elverişli bir gezegen olabileceği konusu gündeme gelecek.

VERITAS görevi ise gezegenin jeolojik özelliklerini incelemek için yapılacak. Venüs’ün neden Dünya’dan bu kadar farklı bir şekilde geliştiğini gözlemlemek için gezeginin haritasını çıkaracak.  Bu görev ile Venüs’ün topografyasını ve yüzey şekillerini inceleme fırsatı bulunacak. Ayrıca VERITAS görevi ile atmosfere su buharı salabilecek volkanların olup olmadığı araştırılacak.

NASA’da çalışan Tom Wagner “Venüs hakkında çok az bilgiye sahip olmamı şaşırtıcı. Ancak yapılacak iki görev ve bu görevlerin sonuçları, bize Venüs’te bulutlardan yüzeydeki yanardağlara ve çekirdeğe kadar bilgi verecek. Venüs’ü yeniden keşfetmiş gibi olacağız.” Açıklamalarında bulundu. NASA, bu görevi kabul etmek için Jüpiter ve Neptün uyduları görevini reddetti. Bu, bize Venüs’ün keşfinin ne kadar önemli olabileceğini gösteriyor.

YAZAR: AKIN CAN CESARETLİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir