Müsilajı Temizlemek İçin İstanbul Üniversitesi İlk Adımı Attı

müsilaj nedir
müsilaj nedir
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Müsilaj Nedir? Özellikle son zamanlarda Türkiye’nin gündemi haline gelen ve denizlerimizi kirleten müsilaj yani deniz salyası aslında yeni bir sorun değildir. Ancak denizlerde artan kirlilik ve iklim değişikliği gibi sebeplerden dolayı ciddi bir sorun haline gelmiştir.

Müsilaj Nedir ?

Müsilaj Nedir? Zararlı alglerin çok artmasıyla beraber denizin üstüne yapışkan bir tabaka oluşur. Buna müsilaj yada deniz salyası denir. Çevredeki kirliliklerin denizi etkilemesi, atıklar vb. bir çok sebep müsilajın oluşmasına ve artmasına neden olur. Özellikle bahar aylarında havaların ısınması ile beraber denizlerdeki mikroorganizmaların kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı biliniyor. Aynı zamanda bu olay sudaki oksijen seviyesini azaltıyor ve canlıların ölümüne sebep olabiliyor. En çok etkilenen sektörler ise balıkçılık, turizm ve tabi ki denizcilik oluyor. Türkiye için ise şu anda Marmara, Karadeniz ve Ege Deniz’inde bu problem söz konusu. Çözüm yolları daha araştırılırken İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi bu sorunu çözebilecek bir yöntem ortaya koydular. 

Müsilaj Nasıl Temizlenecek ?

Müsilaj Nedir? Deniz kirliliğini azaltmak, atıkların denize dökülmemesi gibi çözümler sonraki zamanlar için işe yarasa da şu anki durumda başka bir çözüm bulmak gerekiyor. Bu nedenle İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, denizlerde oluşan müsilajı temizlemek için çalışma başlattı. Başlatılan çalışmada amaç oluşan müsilajı doğal ortamında ve doğal bir şekilde bakteri izolatları ile temizlemek. Yani yararlı bakteriler ile herhangi bir dış müdahale olmadan müsilajın temizlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda hazırlanan pilot çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayına sunuldu. Kabul edilen çalışmanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı izni ile Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından müsilajın olduğu bölgede bir bariyer kuruldu. Oluşturulan bölgede denizde ki bakteri seviyesini belirlemek için deniz suyu ve müsilaj örneği alındı. Oluşturulan bölgeye daha önceki çalışmalarda elde edilen yararlı bakteri karışımları verildi. Böylece bakteriler tarafından müsilajın yok edilmesi amaçlanmaktadır.

Projenin başında Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülşen Altuğ yer alıyor. Altuğ yaptığı açıklamada “Amacımız son 20 yıldır denizlerden izole ettiğimiz ve hangi enzimatik özellikleri ile hangi reaksiyonlarda yer aldığını bildiğimiz seçilmiş yerli bakteri izolatlarını kullanarak müsilajın ayrışmasına takviye sağlamak ve çevreye zarar vermeden biyolojik iyileştirme gerçekleştirmek. Laboratuvarımızda bulunan karbonhidrat, protein ve lipit katabolizmasında yer alabilecek bakterileri kullanarak sistemin takviye edilmesini amaçlıyoruz. Uyguladığımız yöntem doğal sürecin dışında hiçbir farklı malzeme, materyal ve metot içermiyor.” dedi.

YAZAR: AKIN CAN CESARETLİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir