Mimar Sinan Kimdir?

mimar sinan-mimar sinan kimdir
mimar sinan-mimar sinan kimdir
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mimar Sinan, Türk Mimarlık Tarihi’ndeki en büyük mimarlardan biridir. Kendisine Koca Sinan’ da denmektedir.  1490 yılında Kayseri’nin Ağırnas Köyü’nde doğmuştur. 1512 yılında devşirme olarak Acemi Oğlanlar Mektebi’ne verilmiştir. Gençlik çağı ordu içerisinde geçmiş ve bu süreçte birçok savaşa katılmıştır. Katıldığı savaşlardan Moldovya Seferi sırasında Prut Nehri’nin üzerine 13 günde kurduğu köprü ile Kanuni Sultan Süleyman’ın taktirini kazanmıştır. Katıldığı seferler arasında; Balkanlar, Viyana, İran, Irak, Mısır, Suriye ve Güney Avrupa gibi birçok doğu ve batı merkezleri vardır. Sinan katıldığı savaşlar sayesine bu bölgelerdeki mimariyi inceleme fırsatı bulmuştur.

Mimarbaşı olmadan önce yaptığı 3 eser çok dikkat çekmektedir. Bunlardan biri Gebze’de yer alan Çobana Mustafa Paşa Külliyesidir. Diğeri İstanbul’da yer alan Haseki Külliyesi’dir. En sonuncusu ise Halep’te bulunan Hüsreviye Külliyesi’dir. Bunlardan sonra Sinan, sonunda 1539 yılında Mimarbaşı olarak görev almıştır.

Aradan yüzyıllar geçse de Mimar Sinan’ın hayatı hep merak edilmiş ve eserlerine saygı duyulmuştur. Özellikle de kendisinin “ustalık eserim” diye nitelendirdiği Edirne Selimiye Cami, Mimar Sinan’ın en önemli eserleri arasında sayılır. Ayrıca kendisinden sonra güzel işler başarmaları için birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bu öğrenciler arasında; Mimar Hayretin, Mimar Davut ve Mehmet İsa Efendi gibi mimarlar vardır. 

Büyük Mimarın Eserleri

Sinan hayatı boyunca birçok eser vermiştir. Bunların bazıları dini yapılardır. Bunlar; 7 darülkurra, 17 imaret, 20 türbe, 52 mescit ve 92 camidir. Bazıları eğitim yapılarıdır. Mimar Sinan’ın medreseleri arasında; 3 tane darüşşifa ve 55 tane medrese bulunur. Bazıları da kamusal yapılardır. Bunlar arasında; , 6 su yolu, 8 mahzen, 10 köprü,  20 kervansaray, 36 saray ve 48 tane hamam vardır.

Sinan, çıraklık döneminde yaptığı en önemli yapı olarak Şehzade Cami’sini gösterir. Kalfa olduktan sonra ise en önemli eseri olarak Süleymaniye Cami’sini söylemektedir. Son olarak usta olduktan sonra Edirne Selimiye Cami onun için ustalık eseridir. Bu cami de büyük mimarın sanat yaşamındaki gelişim evreleri rahatlıkla görülmektedir.

Mimar Sinan’ın Öğrencileri

Sinan belki de Osmanlı topraklarının gördüğü en büyük mimardır. Kendisinden sonra geleneği devam ettirmeleri için birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bu öğrenciler de kendisinin döneminde ve sonrasın güzel işler başarmışlardır. Ayrıca bu öğrenciler Sinan’dan aldıkları mimari akımı devam ettirmişlerdir. Bu öğrencilerden bazıları; Mimar Hayrettin, Mimari Davut ve Mehmet İsa Efendi’dir.

Mimar Sinan ve Gözde Öğrencisi Mimar Hayrettin

Mimar Hayrettin, Sinan’ın güven duyduğu öğrencilerinden biridir. Ancak maalesef kendisinin doğum ve ölüm tarihleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat 1536 yılında, Osmanlı’nın ilk mimarlık topluluklarından olan Hassa Mimarlar Ocağı’na girmiştir. 1566 yılında ise bir görev icap etmiştir. Sinan yetiştirdiği öğrencisinden Mostar’a bir köprü yapmasını istemiştir. Bu istek de Sinan’ın, Hayrettin’e ne kadar güvendiğini gösteren bir örnektir.

Tarih sayfalarında kendisinden çok sık bahsedilmese de Mimar Hayrettin’in de önemli eserleri vardır. Bu eserlerin bir kısmı İstanbul’da yer almaktadır. Diğer bir kısmı ise İstanbul dışındadır. İstanbul’da yer alan eserleri arasında en önemlisi Davut Paşa Cami’dir. İstanbul dışındaki en önemli eserleri arasında; Amasya II. Bayezid Cami ve Külliyesi ile Edirne II. Bayezid Külliyesi yer almaktadır.

Mimarbaşı Mimar Davut

Mimar Davut, Sinan’ın ölümünden sonra Hassa Mimarlar Ocağı’nın başına gelerek mimarbaşı olmuştur. Ayrıca Sinan’ın Su Yolu Nazırlığı’nı da yapmış büyük mimarlardan biridir. Kendisi birçok önemli eser vermiş ancak son eseri üzerinde çalışırken vefat etmiştir. Bu eseri Valide Cami’dir. Diğer önemli eserlerinden bazıları ise; İncirli köşk, Beyazid Köşkü ve İstanbul Mehmet Ağa Cami’dir.

Taç Mahal’in Yaratıcısı Mehmet İsa Efendi

Mimar Sinan ve öğrencileri büyük işler başarmışlardır. Buna en güzel örnek ise, Sinan’ın bir diğer önemli öğrencisi Mehmet İsa Efendi’dir. Mehmet İsa Efendi’nin en ünlü eseri Hindistan’ın Agra Şehri’nde bulunan ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Tac Mahal’dir. Mehmet İsa Efendi bu sarayı Şahcihan’ın emriyle, şahın eşi için yapmıştır. Zaten başlı başına bu örnek Sinan ve öğrencilerinin mimarlık disiplininde ne kadar öncü olduklarını göstermektedir. 

Diğer Anlamaya Değer Büyük Mimarlar

Mimar Sinan ve öğrencilerini kısaca tanıttıktan sonra sıra geldi Cumhuriyet Tarihi’nde yer alan diğer önemli mimarlara. Bu mimarlar tabi ki de Ulu Önder Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir’in mimarlarıdır. Bunlar Mimar Emin Onat ve Mimar Orhan Arda’dır.

Mimar Orhan Arda 19 Mayıs 1911 Selanik Doğumlu olup 1936 yılında Yüksek Mühendis Mektebi’nden mezun olmuştur. 1 Mart 1941’de Anıtkabir2in yapımı için düzenlenen uluslararası yarışmaya Prof. Dr. Emin Onat ‘la birlikte katılmıştır. İkilinin yaptıkları tasarım birinci seçilmiştir.

Mimar Emin Onat ise İstanbul doğumludur. Yüksek tahsilini tamamladıktan sonra Zürih Yüksek Teknik Okulu’na gitmiştir. Anıtkabir için açılan uluslararası yarışma da ekip arkadaşı Orhan Arda’yla birlikte birinci olmuştur. Emin Onat’ın Anıtkabir dışında da önemli eserleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Binası, İstanbul Adalet Sarayı ve Ankara Emniyet Sarayı’dır.

Sonuç olarak Mimar Sinan gibi bir dâhi mimar ve onun öğrencileri tarafından yapılmış birçok eser vardır. Bu önemli insanlar ve yaptıkları eserler, onların anılarının yaşatılması için insanlık ayakta kaldığı sürece kadar kıymet göreceklerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir