Louvre Müzesi

louvre muzesi-fransa
louvre muzesi-fransa
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransız Devrimi sırasında kurulan ve dünyada en çok ziyaret edilen müze olan Louvre Müzesi’nin 228 yıllık tarihinde bir ilk gerçekleşti.

Paris’te dünyaca ünlü tarihi eserlere ev sahipliği yapan ikonik sanat merkezlerinden biri olan Louvre Müzesi’nin yönetimine 228 yıllık tarihinde ilk defa bir kadın yönetici getirildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada Louvre Müzesi’nin yönetimine, Orsay Müzesi’nin yönetiminde de yer alan 54 yaşındaki bir sanat tarihçisi olan Laurence Des Cars’ın seçildiği belirtildi. Alınan bu karar ile 1793’te kurulan Louvre Müzesi ilk defa bir kadın tarafından yönetilecek. Des Cars, Louvre Müzesi’ni 2013’ten beri yöneten Jean-Luc Martinez ‘in yerine gelecek. Sanat dünyasında saygın bir isim olan Des Cars, 19. Yüzyıl sanatında uzmandır.

Versay Sarayı ve Pompidou Modern Sanat Müzesi’nin de dâhil olduğu Fransa’daki kamu müzelerinin yöneticileri, doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından atanmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından seçilen Cars, yeni görevine 1 Eylül’de başlayacak.

380 binden fazla sanat eserine ev sahipliği yapan müze, aynı anda 35 bin tanesini sergileyebilmektedir. Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzesi olarak bilinen Louvre Müzesi 2019 yılında 9,6 milyon ziyaretçiyle buluşurken bu rakam 2020 yılında pandemi nediyle 2,7 milyona düşmüştü.

Laurence Des Cars aynı zamanda dünyanın en ünlü nü çalışmalarının da aralarında bulunduğu pek çok sanat eserine ev sahipliği yapan Orsay Müzesi’nin de yönetiminde bulunan ilk kadındı. Des Cars, Orsay Müzesi’ne küratörlük yapmış ve dikkat çeken birçok sergiyle büyük beğeni toplamıştır.

Des Cars, 4 yıl önce Orsay Müzesi’nin yönetimine geldiğinde müzenin sergi odalarını genişletmiş ve daha fazla sanatsal çeşitlilik sunma amacıyla çalışmalar düzenlemişti. Yaptığı bu çalışmalar, halkın beğenisini toplamıştı. 2019 yılında Des Cars’ın yönetiminde düzenlenen ve Fransa’nın öncülerine ilham veren unutulmuş modellere odaklanan sergi büyük ilgi görmüştü.

Sanat Dünyasında Daha Fazla Kadın

Des Cars, AFP ile yaptığı son röportajında müzelerin toplumsal tartışmalarla iletişim halinde kalması gerektiğini, böylece yeni nesillere ulaşabileceğini söylemişti. Aynı zamanda Des Cars, 2018 yılında New York Times’a verdiği röportajında, sanat dünyasında daha fazla kadının büyük işlere imza atması gerektiğini savunmuştur. Buna ek olarak, resmi kurumların kadınlara yeterince ulaşamamasının ve onlara yeterince güvenmemesinin bir sonucu olduğunu söylemiştir.

Des Cars, bir diğer röportajında ise kadınların kişisel şüphelerinin üstesinden gelmeleri gerektiğini ve kendilerine her zaman ‘ben bunu yapabilirim’ demelerini söyleyerek onlara ilham vermişti.

YAZAR: SİMAY KELEŞ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir