Kripto Piyasalarında Sert Düşüş!

bitcoin-kripto para
bitcoin-kripto para
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Piyasalarında Sert Düşüş

Kripto Piyasalarında Sert Düşüş! Pandemi döneminde yükseliş gösteren ve dünya çapında artık trend haline gelen kripto varlık değerlerindeki sert düşüşler küçük ve orta ölçekli yatırımcıları tedirgin etti. Üst üste gelen haberler sonrasında sert bir düşüş yaşayan kripto piyasası tekrar değerli hale gelecek mi ? Bu düşüş sebebi nedir ? Hangi haberler bu düşüşe sebep oldu ?

Bitcoin ve Ethereum’ da Mart 2020’den beri görülen en büyük düşüş gerçekleşti. Toplam kripto piyasa hacminde ise 1 trilyon dolara yakın bir değerde kayıp yaşandı. 18 Mayıs tarihinde Çin bir açıklama yaptı ve açıklamasında finans kurumlarının ve ödeme sistemlerinin kripto varlıklar üzerinden hizmet vermesini yasakladığını söyledi. Açıklamasının devamında ise “Kripto para birimleri son zamanlarda çok sert düşüşler ve artışlar yaşadı. Bunun yanında spekülatif kripto işlemleri artış gösterdi. Bu durum insanların varlık güvenliklerini ihlal ediyor ve finansal düzeni ciddi şekilde aksatıyor.” ifadeleri yer aldı. Bu açıklama sonrasında ise tedirgin yatırımcılar paralarını nakite dönüştürerek piyasan kısa veya uzun dönemli geri çekildiler. Kripto varlıklar hala tüm dünya devletleri tarafından benimsenemediği için yatırımcı riskin farkında olmalıdır. Regülasyonlar gelmediği sürece bu risk devam edecektir.

Kripto Piyasalarında Sert Düşüş! Kripto piyasasında ki kaybın en büyük nedeni Çin hükümetinin yaptığı açıklama olsa da başka nedenlerde var. Özellikle son zamanlardaki açıklamalarıyla piyasada hareketlilik oluşturan Elon Musk’ın son açıklaması ile beraber bu düşüş hız kazandı. Daha önce Tesla satışlarında Bitcoin kullanılmasının uygun görüldüğünü açıklayan Elon Musk, sonraki açıklamasında Bitcoin ile Tesla alımının askıya alındığını duyurdu. Gerekçe olarak ise çevresel endişeleri olduğunu kamuoyuna duyurduktan sonra düşüş devam etti.

Hala dalgalı şekilde seyreden kripto piyasasında Bitcoin için açıklama yapan Galaxy Digital LP’nin CEO ‘su Michael Novogratz “Düşüşün 4 ile 6 hafta sürebilir.” dedi. Bazı yatırımcılara göre ise yaz dönemleri emtialar için yükseliş dönemleridir.  Bu dönemlerde piyasalarda ki yatırımcılar paralarını emtialarda değerlendirmek ister

YAZAR: AKIN CAN CESARETLİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 5 ay önce

    […] 1 trilyon dolara yakın değer kaybettiğini önceki yazımızda belirtmiştik. İsterseniz Kripto Piyasalarında Sert Düşüş adlı yazımıza göz […]