İnsan Kalbi Nasıl Çalışır?

kalp-insan kalbi
kalp-insan kalbi
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsan kalbi nasıl çalışır? İnsan kalbi iki kulakçık (atrium), iki karıncık (ventrikül) olmak üzere dört odacıktan oluşur. Kalbin üst kısmında yer alan odacıklara kulakçık, alt kısmında yer alan odacıklara karıncık denir.  Bu odacıklardan Sol kulakçık ve sol karıncıkta temiz, sağ kulakçık ve sağ karıncıkta kirli kan bulunur. Temiz ve kirli kan önce kulakçıklara gelir oradan karıncıklara geçer. Sağ karıncıktan akciğere kirli kan, sol karıncıktan akciğer hariç vücudun tüm organlarına temiz kan pompalanır.

Kulakçıklar ve karıncıklar arasında, karıncıklar ve karıncıklardan çıkan damarlar arasında kanın tek yönlü akışını sağlayan kapakçıklar bulunur. Kalbin sol kulakçığıyla sol karıncığı arasında biküspit (ikili), sağ kulakçığıyla sağ karıncığı arasında triküspit (üçlü) kapakçık bulunur. Biküspit ve triküspit kapakçıklar kulakçıklarla karıncıklar arasında bulunduğundan AV (atrioventriküler) kapakçık adını alırlar.

Karıncıklarla atardamarlar arasında da semilunar (yarım ay) kapakçıkları yer alır. Bu kapakçıklar damarlara pompalanan kanın karıncıklara geri dönmesini engeller.

Kalpten çıkan damarlara atardamar, kalbe giren damarlara toplardamar denir. Aynı zamanda akciğer atardamarı ve akciğer toplardamarı hariç tüm atardamalar oksijen bakımından zengin, yani temiz; tüm toplardamarlar ise karbondioksit bakımından zengin, yani kirli kan taşır.

Kalbin yapısı dıştan içe doğru ; perikart, miyokart, endokart olmak üzere üç tabakadan oluşur.

Perikart, kalbin etrafını saran çift katlı zardır. Bu zarın arasını kalbin çalışması sırasında sürtünmeyi azaltmkı için perikart sıvısı doldurmuştur. Perikart tabakası aynı zamanda kalbin pompalama hareketi sırasında içine doğru genişlemesi için boş bir alan sağlar.

Miyokart, kalbin bir pompa gibi çalışmasına olanak sağlayan tabakadır. Kalp kası yapısındadır.

Basıncın arttığı yerlerde miyokart tabakasının kalınlığı artar. Bu nedenle kalınlığı; karıncıklarda, kulakçıklardan fazla ve sol karıncıkta, sağ karıncıktan fazladır.

Kalp kendi içindeki kandan faydalanamadığından kalbi beslemek için kalpten çıkıp yine kalbe giden koroner damarlar vardır. Koroner damarlar da miyokart tabakasında bulunur.

Endokart (kalp iç zarı), ince tek katlı epitel dokudan meydana gelir. Kalbin iç yüzeyini örter. Endokart tabakası iki farklı dokudan oluşur. Birincisi endotel denilen epitel doku ikincisi ise endoteli miyokarda bağlayan bağ dokudur.

Kalbin Çalışma Mekanizması

Kalp sürekli olarak kasılıp gevşer. Kalbin kasılmasına sistol, gevşemesine diastol denir. Kalbin çalışması otonom sinir sistemiyle kontrol edilir. Bu kontrol dört aşamadan oluşur:

 • Sinoatrial Düğüm (SA): SA düğümü kalpteki ilk kasılmayı başlatan yerdir. Sinirsel nöronlar gibi elektriksel impulslar (uyarılar) üreterek kalbin kasılmasını sağlar. Aynı zamanda kalp kasılmasını denetler. Bu nedenle belirleyici anlamında bu bölgeye peysmeyker otoritmik hücre topluluğu (biyolojik kalp pili) denir. SA düğümü kulakçıkların aynı anda kasılmasını sağlar. Ve dakikada 70-80 kez impuls oluşturabilir.
 • Atrioventriküler Düğüm (AV): SA düğümden çıkan impulslar AV denilen diğer bir otoritmik hücre topluluğuna ulaşır. İmpulslar AV düğümde yaklaşık 0,1 saniye beketilir. Bunun amacı kulakçıklardaki kanın tamamen karıncıklara dolmasıdır.
 • His Demetleri: AV düğümünden gelen impulslar karıncıkların duvarında bulunan his demetleri araclığıyla kalbin uç noktasına iletilir.
 • Purkinje Lifleri: His demetlerinin birleştiği ve onlardan daha fazla dallanma yaparak kalbin daha uç noktalarına uzanan yapılara purkinje lifleri denir. His demetlerinden gelen kan purkinje liflerine geçer ve karıncıkların kasılması sağlanır. Böylece karıncıklardaki kan aort ve akciğer atardamarlarına geçer.

Kalbin Çalışması, kulakçık ve karıncıkların ritmik kasılmalarıyla gerçekleşir. Kanın kulakçıklara dolmasıyla başlayıp, karıncıklardan ayrılmasıyla biten döngüye kalp döngüsü denir.

Dinlenme halindeki bireyin kalp döngüsü yaklaşık 0,8 saniye sürer. Üç aşamadan oluşur:

 1. Kulakçıklar ve karıncıklar gevşeme halindeyken büyük toplardamarlardan gelen kan kulakçıklara dolar.
 2. Kulakçıkların kasılmasıyla kan, karıncıklara geçiş yapar.
 3. Karıncıkların kasılmasıyla kan, büyük atardamarlar yardımıyla tüm vücuda pompalanır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 4 ay önce

  Çok açıklayıcı bilgiler içeren yazı. Teşekkürler.
  İnsan olarak hayatı gerektiği gibi yaşamak, ilkelerimizin en başında bulunmalıdır.

 2. 4 ay önce

  Boylesine faydali bir icerigi net bir dille yazdiginiz icin teşekkurler.😊

2 Yorum

 1. 4 ay önce

  Çok açıklayıcı bilgiler içeren yazı. Teşekkürler.
  İnsan olarak hayatı gerektiği gibi yaşamak, ilkelerimizin en başında bulunmalıdır.

 2. 4 ay önce

  Boylesine faydali bir icerigi net bir dille yazdiginiz icin teşekkurler.😊