IMF(Uluslararası Para Fonu), Türkiye’nin 2021 Yılında Yüzde 5.75 Büyüme Göstereceğini Öngördü

turkiye-imf
turkiye-imf
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye ekonomisinin 2021 yılında %5.75 büyüyeceğini öngörüyor.

Uluslararası Para Fonu Yönetim Kurulu Türkiye ile 4. Madde konsültasyonlarını sonuçlandırdı.

Uluslararası Para Fonun’dan yapılan açıklamada, “Artan kırılganlık ve Artan belirsizlikler arasında, GSYİH büyümesinin bu yıl daha güçlü olması beklenmekte, ancak aşağı yönlü riskler de artmış durumda. Esas olarak 2020 yılının ikinci yarısındaki keskin aktivite toparlanmasından büyük bir pozitif aktarımı gösteren büyümenin, 2022 yılından itibaren daha düşük bir eğilime geçmeden önce bu yıl yaklaşık olarak %5.75 ‘e ulaşması tahmin ediliyor” denildi.

Yapılan açıklamanın devamında ise, “Enflasyonun yüksek seviyelerde kalması ve rezervlerin daha da düşmesi tahmin edilmektedir. Yüksek dış finansman ihtiyaçları, büyük oranda yerel döviz mevduatları ve düşük rezerv tamponlarıyla ekonomi, yurtiçinde ve yurtdışında duyarlılıktaki değişkenliklere ve şoklara karşı savunmasız kalmaya devam ediyor. Yurtiçi riskler, kredi ve para politikalarının erken gevşemesini ya da tamponları ve güvenilirliği daha da aşındıran diğer yanlış politik izlenimleri içerirken dış riskler, gelişmiş ekonomilerdeki faiz oranlarındaki yükselişleri ve kırılganlıkları meydana getirebilecek yüksek küresel riskten kaçınmayı içermektedir. Diğer riskler içerisinde olumsuz jeopolitik gelişmeler ve aşı gecikmeleri de sayılabilir” ifadeleri kullanıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    […] sizlere, sizler için Norveç hakkında derlediğimiz az bilinen bilgiler hakkında bahsedeceğiz. Türkiye‘de en çok merak edilen ülkelerin başında gelen Norveç ile ilgili olan bilgileri […]