Hindistan’dan Dev Kripto Hamlesi!

hindistan-kripto
hindistan-kripto
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık son 1 yıldır bütün Dünya’da kripto çılgınlığı devam ediyor. Mayıs ayının 2.haftasında Çin Başkan Yardımcısının yaptığı açıklama ile beraber sert bir düşüş gösteren kripto varlıklar, devamında İran, Japonya gibi ülkelerden gelen haberlerle sarsıldı. Kripto varlık madenciliğini yasaklayan Çin ve İran’dan sonra Japonya Merkez Başkanı’nın yaptığı açıklamalarla beraber sarsılma devam etti. Bu haberlerle kripto varlıklar büyük ölçüde değer kaybetti. Genellikle bu haberlerin temeline Bitcoin, Etherum gibi kripto varlıkların yasal temeli olmaması, çok volatil olması gibi nedenler yatıyordu. Çin ve İran’dan sonra Hindistan bir adım attı. Peki nedir bu adım ?

Kripto varlıkların yasal hale getirilmesi yani regüle edilmesi konusunda çalışan Hindistan bankası HDFC, artık bu sürecin yavaş yavaş sonuna geldiklerini belirtti. Yani kripto varlık piyasalarının yasal bir zeminde işlem gerçekleştirmesi artık çok yakın. HDFC tarafından hazırlanan dev raporda yapılan açıklamada “Hindistan’da yakın zamanda yatırımcıların kripto paralara yasal erişim hakkı olmasını bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Aynı zamanda yapılan açıklamalara göre bu yasal düzenleme yatırımcılara hedge imkanı sunabilecek. (Hedge , riskten korunma demektir. Kısaca anlatmak gerekirse, yatırımcı ileriki zamanlarda oluşabilecek finansal risklere karşı, finansal ürünü içindeki pozisyonunun tam tersi pozisyonda işlem açabilmesidir.) HDFC’nin raporuna göre kripto varlıkların tek olumsuz tarafı çok volatil olmaları. Ancak aynı raporda “Kripto paralar da altın gibi bir varlık sınıfı haline gelebilir” açıklamaları da yer buldu.

YAZAR: AKIN CAN CESARETLİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir