Dünya’ya En Çok Benzeyen Gezegenle Tanışın: Kepler-452b

dunya-gezegen-kepler
dunya-gezegen-kepler
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kepler-452b

23 Temmuz 2015 saat 19:00’da NASA, Dünya ile benzer bulgular taşıdığı düşünülen ve yaşamın mümkün olabildiği düşünülen yeni bir gezegen keşfetti; Kepler-452b! İşte Dünya’ya en çok benzeyen gezegen hakkında şimdiye kadar ulaşılabilen bilgiler:

 • Kepler-452b Dünya ile benzer bir sistemde bulunuyor ve aynı Güneş gibi G-Star adı verilen bir yıldızın yörüngesinde hareket ediyor.
 • Dünya, Güneş etrafında365 günde dönüşünü tamamlarken Kepler-452b ‘de G-Star çevresindeki dönüşünü 380 ile 386 gün arasında tamamlıyor.
 • Kepler-452b Dünya’dan 1,6 kat daha büyük. Bu sebeple bilim insanları ona Dünya’nın büyük kuzeni lakabını uygun görmüş. Yine de 1,6 kat çok büyük bir fazlalık değil ve büyüklüğü Dünya’ya en yakın sıralı gezegenler arasında yerini almış.
 • Kepler-452b ‘nin yıldızının 6 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor. Dünya ise araştırmalara göre 4 ,6 Milyar yaşında. Bu duruma göre eğer yaşamı sağlayan mineraller gezegende mevcutsa, Dünya’dan önce hayat başlaması çok olası gözüyle bakılıyor.
 • Kepler-452b, Dünya’dan 1400 ışık yılı uzaklıkta olduğu için şimdilik bir yaşam bulgusu bulunsa bile gezegene Dünya’dan ulaşmak bu gün ki teknolojik altyapı ile imkânsız.
 • Kepler-452b, Dünya’dan daha büyük olduğu için mevcut yer çekimi dünyanın 2 katı yalnız yaşanılamayacak şekilde bir durum olmadığı düşünülüyor. Yapı itibari ile daha aktif bir volkanik faaliyeti olduğu ve daha kayalık bir yapısı olduğu düşünülüyor.
 • Kepler-452b için bilim adamlarınca Dünya’da yaşam olmasından bile daha yüksek bir ihtimal yaşam var ya da vardı.

 Bu bilgilerden başka henüz keşfedilen bir bulguya gezegene ulaşılamadığı için ulaşılamıyor. Kim bilir yakın zamanda belki ona ulaşmanın bir yolunu bulabiliriz.

NASA her geçen gün Dünya’ya daha çok benzeyen bir gezegen keşfetme ihtimali ile çalışmalarına devam ediyor. Şimdiye kadar keşfedilen benzer gezegenlerden de kısaca bahsetmek gerekirse;

Fotoğrafta soldan sağa sırasıyla Kepler-22b, Kepler-69c, Kepler-452b (son keşfedilen), Kepler-62f, Kepler-186f ve son olarak, Dünya yer alıyor. Gezegenlerin isimlerinde Kepler isimlerinin olmasının sebebi ise, Kepler uzay teleskobu tarafından keşfedilmesi. Bu gezegenlerin ortak özelliği Dünya’nın yapısına benzemeleri. Bu gezegenlerden her biri kendi içinde bulundukları sistemlerinin merkezindeki yıldızın (Güneş gibi) etrafındaki ‘yaşanabilir bölge’ alanında. Bu bölge, gezegende suyun donmayacak kadar sıcak; buharlaşmayacak kadar soğuk olabileceği bir mesafe aralığı demek oluyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 6 ay önce

  Çok güzel bir bilgi teşekkür ederim

 2. 5 ay önce

  Fotoğrafta soldan sağa sırasıyla derken? fotoğraf?

5 Yorum

 1. 6 ay önce

  Çok güzel bir bilgi teşekkür ederim

 2. 5 ay önce

  Fotoğrafta soldan sağa sırasıyla derken? fotoğraf?

  • bilgibiziznet
   Yönetici 5 ay önce

   Yazarlarımız gerekli düzenlemeyi yapmışlardır. İlginize teşekkür ederiz 🙂

 3. 4 ay önce

  […] 1- Kepler-62e […]