Covid-19 Aşısı Yaptırmalı Mıyız?

covid asisi
covid asisi
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Neden Covid-19 Aşısı?

Covid-19 aşısı artık ulaşabilir oldu! Peki covid-19 aşısı yaptırmak gerçekten hastalığa karşı koruyucu mu?

2020 yılının Mart ayından beri süregelen bu hastalıktan korunmanın tek yolu aşı yaptırmak.  Aşı demek kısaca virüsün genetiğinin kopyalanması ve tehlikeli maddelerden ayrıştırılması demektir. Şuan mRNA yöntemi ile geliştirilmiş aşılara güvenmekten başka çaremiz yok gibi görünüyor.  Avrupa İlaç Dairesi(EMA) AB ülkelerinde bazı aşıların kullanımına onay verdi. Biontech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar dünya geneline hızlı bir şekilde yayılıyor. Türkiye’de güncel olarak kullanılan aşı çeşitleri Biontech-Pfizer ve Sinovac aşılarıdır. Önümüzdeki günlerde yaş sınırı olmadan herkes iki covid-19 aşısından birini seçip aşı olma hakkına erişebilecek.

Peki Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Neler?

Ülkemizde uygulanan aşılarda şuana kadar ciddi bir yan etki görülmedi. Genellikle yorgunluk, baş ağrısı, kusma, kol ağrısı, kas-kemik ağrısı, ateş, kızarıklık gibi basit yan etkiler gözlemlenmiştir. Hastalığın her vücutta aynı etkiyi yaratmayacağı gibi aşının da aynı şekilde herkes için aynı yan etkileri göstermeyeceğini söyleyebilirim.

Aşının Koruyuculuğu Nedir?

Biontech-Pfizer aşısı 6-8 hafta arayla iki doz şeklinde uygulanmaktadır. Bu aşı hücre içerisinde virüse ait proteinlerin üretilmesini sağlamaktadır. Canlı virüs içermediği için herhangi bir hastalık riski taşımaz. Biontech aşısının ilk dozu uygulandıktan sonra %80’e yakın koruyuculuk sağlıyor.  İkinci doz sonrasında ise yaklaşık olarak 10 gün içerisinde koruyuculuk oranı  %95’ çıkıyor. Sinovac aşısı için, Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Şimdiye kadar uyguladığımız aşı sonuçlarına baktığımızda Sinovac aşısında kişilerin koronavirüse yakalansa bile hafif atlattıklarını tespit ettik ve hastaneye yatma oranlarını %100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi” dedi.

Covid-19’un uzun vadedeki etkileri bilinmemekle beraber covid-19 aşısının da uzun vadedeki etkileri hakkında net bir şey söylemek mümkün değil. Koronavirüsten korunmamızın en önemli noktası aşımızı olmaktır. Covid-19 aşı takviminden günlük olarak sıramızın ne zaman geleceğini takip etmemizde fayda var.

YAZAR: İPEK CEYLAN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir