Bitcoin İçin Dünya’daki İlk Flaş Gelişme!

bitcoin-son dakika
bitcoin-son dakika
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun süredir kripto varlıklarda ve özellikle Bitcoin’de devam eden bir FUD (Fear, Uncertainty, Doubt – Korku,Belirsizlik,Şüphe) dalgası mevcuttu. Sürekli devam eden manipülasyon ve olumsuz haberler piyasada büyük bir tedirginlik yaşatmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 konferasında hem yatırımcıları hem de Dünya’yı heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Peki bu konferansta ne oldu ?

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 2021 Bitcoin Konferansı’na video ile mesaj yollayan kişilerden birisi El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukale idi. Bukale yolladığım mesaj ile herkesi heyecanlandırdı. Çünkü gelecek hafta Bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanmak için hazırladığı yasayı kongreye sunacağını açıkladı. Bu yasanın kabul edilmesi durumuna artık ülkede kripto varlık ticaretinin önünde hiçbir engel kalmayacak ve bu Dünya’da bir ilk olacak. Şu an ABD doları kullanan El Salvador’un bu yasayı kabul etmesiyle beraber ABD doları ile beraber Bitcoin’de ödeme aracı olarak kullanılabilecek.

Yaptığı açıklamada bu karar ile beraber kısa ve orta vadede ülkeye katacağı faydalardan bahsetti. Ülkeye kısa vadede istihdam katkısının olması dışında finansal erişimin de artacağını bildirdi. Orta vadede etkilerinden bahsederken Bitcoin’in 680 milyar dolarlık piyasa hacmine dikkat çekti. Açıklamalarına “Bu piyasa hacminin %1’lik kısmı ile El Salvador’a yatırım yapılsa, El Salvador’un ekonomisi %25 büyür. Bunun yanı sıra Bitcoin potansiyel 10 milyon kullanıcı daha kazanır. Yurtdışından yıllık 6 milyar dolar havale gerçekleşmesinin en hızlı yöntemi bu olacak. Şu anda bu 6 milyar doların büyük bir kısmı aracı kurumlara gidiyor. ” ifadelerini ekledi. Aynı zamanda yurtdışında yaşan El Salvador’lu kişilerin ülkelerine Bitcoin ile para göndermeleri sonucunda ülkedeki düşük gelirli 1 milyon ailenin gelirlerinin artması bekleniyor. Bukele ifadelerine “ Finansal erişimi artırmak sadece ahlaki bir zorunluluk değil, ekonomiyi de büyütmenin yollarından birisidir” diyerek devam etti. Çünkü El Salvador’da nüfusun %70’inin banka hesabı yok ve kayıt dışı ekonomide çalışıyor.

Bitcoin Fiyatına Etkisi Ne Olacak ?

El Salvador nüfusu 6.5 milyon olan bir Orta Amerika ülkesi. 27 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip. Bu nedenle fiyata hemen etkisinin olması beklenmiyor. Kararın Bitcoin için çok önemli olduğu kesindir. Bir başlangıç olabilir ancak fiyatla ilgili hemen bir gelişme oluşması çok mümkün değildir. Dünya’nın bir çok yerinde kripto varlıklar ve Bitcoin ile ilgili regülasyon çalışmaları sürdürülmekte. Eğer El Salvador bu yasayı kabul ederse Dünya’da Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olacak.

YAZAR: AKIN CAN CESARELİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir