Bipolar Bozukluk Nedir?

bipolar-bozukluk-nedir
bipolar-bozukluk-nedir
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bipolar bozukluk mani ve depresyon dönemlerinin sırayla ya da birlikte görülmesi ile karakterize durumdur. Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında kişi mani dönemlerini yaşar. Manik dönem de aşırı bir sevinç hali, ortada bir neden yokken çok mutlu olma, taşkınlık halleri vardır. Para harcama isteği artar, kişi bu dönemde büyük borçlara girebilir.  Mesela bütün servetini bir gece de kumarda kaybedebilir. Bu dönemde kişi özgüven patlamaları yaşar, kendisini aşırı güçlü ve önemli hisseder. Bunların yanında aşırı hızlı konuşma, cinsel isteğin artması, hiperaktivite, az uyuma, yaratıcılığın artması ve sanrı gibi belirtiler de görülür. Genellikle sonbahar ve kış aylarında da depresif dönemi yaşar. Depresif dönemde kişi kendini çok mutsuz, değersiz ve güçsüz hisseder. Konuşmasında, düşünce ve hareketlerinde yavaşlama olur hatta yataktan çıkamayacak kadar enerjisi azdır. Bipolar bozukluk kadın ve erkekte aynı sıklıkta görülür. Genellikle genç yaşlarda başlar(20li yaşlar)  ve yüksek sosyoekonomik sınıflar arasında daha fazla görülür.

Bipolar Çeşitleri Nelerdir?

Mani belirtilerinin daha az ve zararsız şekilde görülmesine hipomani denir.

Bipolar I bozuklukta kişinin hayatı boyunca karma ya da mani dönemin birisini geçirmiş olması gerekir. Kişi mani dönemin öncesinde ya da sonrasında depresyon nöbetlerini yaşamış olabilir.

Bipolar II bozuklukta ise hipomani ile birlikte tekrar eden major depresyon atakları vardır. Kişi hayatının hiçbir döneminde mani atak geçirmemiştir.

Siklotimik bozukluk kişinin en az iki yıl süreyle hipomanik ve minör depresif dönemlerini yaşamasıdır.

Genel bir tıbbi hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmış mizaç bozukluğuna ise başka bir tıbbi duruma bağlı bipolar bozukluk denir.

Bipolar Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Bipoların oluşmasında genetik ve çevresel faktörler etkilidir. Bipolar yakınınız olması sizin de kesinlikle bipolar olacağınız anlamına gelmez ama olma riskiniz artar. Anne ya da babanın birisinde bipolar varsa çocukta da olma olasılığı %28’dir. Eğer anne ve babanın ikisinde de varsa bu risk 2-3 kat artmaktadır.  Beyinde hücreler arası iletişimi sağlayan kimyasalların miktarının ya da taşınmasının dengesizliği de bipolara sebep olur. Dopamin ve norepinefrin düzeyinde artma mani dönemini tetiklerken azalması da depreyonu tetikler. Hem mani hem depresyon döneminde serotonin düzeyinde azalma olur.  Kişinin kullandığı amfitamin, antidepresan, narkotik gibi bazı ilaçlar da manik dönemi tetikleyebilir.

Bipolar Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bipolar tedavisinde ki amacımız belirtileri kontrol altına almak, tekrardan oluşmasını önlemek ve kişinin işlevselliğini artırmaya yöneliktir.  Antimanik(lityum), antipsikotik gibi ilaç grupları kullanılır. İlaç tedavisi psikososyal terapilerle desteklenir. Hastanın hastalığı kabul etmesi ve tedaviye uyumu çok önemlidir.  Kişi kendi kafasına göre ilaçları kullanmayı ve terapiyi bırakmamalıdır. Hastalığın evresi ilerlemiş ve kişinin işlevselliğinde azalma meydana gelmişse, kişi kendisine ve çevresine zarar verecek durumdaysa hastaneye yatırılması gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir