Astronomi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

astronomi-astronomi nedir
astronomi-astronomi nedir
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Astronomi diğer doğal bilim dallarından (Matematik, Fizik, Kimya) çok daha erken ve hızlı gelişmiştir. Bunun nedeni insanlarda ki merak duygusu ve astronomik olayların insan hayatını direkt etkilemesidir.

Tarihi Kayıtlara Göre Astronominin Gelişimi

 Astronomi ile ilgile bulunmuş en eski kayıt M.Ö 8000 yıllarından kalmış olan İskoçya’da bulunmuş Warren Field Takvimidir. Bu takvim Ay’ın evrelerini takip eden 12 adet çukurdan oluşur.

 M.Ö 3000 yıllarında yapıldığı düşünülen İngiltere’deki Stonehenge anıtları ise hala ayakta duran ve turistik değeri oldukça yüksek bir astronomik yapıdır. Buradaki taşların yaz gündönümünde Güneş ile çakışacak şekilde dizildiği biliniyor.

 İlk Gelişmiş Astronomi

 Gelişmiş astronomik kalıntılara ilk olarak Mezopotamya’da rastlanılıyor. Bunun en temel nedeni bu bölgede Krallara Tanrıların göksel hareketlerle mesajlar gönderildiğine inanılması. Bu bölgede Babil katipleri gökyüzünü sık sık tabletlere kaydeder buna göre olacakları yorumlar ve krala rapor verirlerdi.

 Antik Yunan Dönemi

 M.Ö 300’lü yıllarda Aristoteles Evrenle ilgili ortaya bir hipotez sürdü. Bu hipoteze göre Dünya evrenin merkezindeydi. Yer hareketsiz ve küreseldir. Evrende küreseldir. Diğer gezegenler Dünyanın etrafında çember çizerek dönerler. Aristoteles’in bu ilkeleri uzun yıllar kabul gördü ve geçerliliğini korudu.

 Modern Teoriler

 1543’te Kopernik teorisinde Evrenin merkezine hareketsiz Güneşi koydu. Bu teoriye göre Gezegenler güneşin etrafında dönüyordu ve dizilimleri Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn şeklindeydi. Gene bu teoride Dünyanın Güneşe diğer yıldızlara olduğundan çok daha yakın olduğu da yazıyordu. 17. Yy başlarında Kepler gezegenlerin daire şeklinde değil elips şeklinde hareket ettiğini söyledi. Gezegenlerin Güneşe yaklaştıkça hızlanıp uzaklaştıkça yavaşladıklarını tespit etti.

 Teleskobun Keşfi

 Teleskobu 1608 yılında Hans Lippershey bulmuştur. Galileo Galilei ise 1609 yılında bunu geliştirmiş birkaç yıl içinde 30 kat yakınlaştıran bir teleskop yapmıştır. Galileo Galilei bu teleskopları hem satmış hem de gökyüzünü izlemek için kullanmıştır. Galileo bu teleskopla Jüpiter’i gözlemledi ve şu an adları İo, Europa, Ganymede, Callisto olan 4 adet uydu buldu. Bu uydular gezegenin etrafında dönüyordu ve bu bir devrimdi çünkü önceden tüm cisimlerin Dünyanın etrafında döndüğü varsayılıyordu. Bu keşiften sonra Dünya’da ciddi değişimler oldu Dünyanın her şeyin merkezi olmadığı anlaşıldı, kilise-bilim savaşı yavaş yavaş sona erdi ve bilimin önü tamamen açıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 5 ay önce

    […] keşfetmeye çalışmışlardır. Ailenin çalışmaları İngiltere’deki Herschel Astronomi Müzesi’nde özenle […]