AKILLI İNSANLARIN 11 ORTAK ÖZELLİĞİ

insan-akilli insan
insan-akilli insan
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akıl, kelime anlamıyla felsefede bir kavram oluşturma ve buna göre hükmetme kapasitesi olarak tanımlanır. Arapça kökenli bir kavram olan akıl kelimesinin sözlük anlamları arasında ise gerçeği anlamak, bağlamak, zihindeki güç, gerçeği bilmek, idrak etmek, iyi ve kötüyü ayırt etmek, hafıza gibi terimler yer alıyor. Akıllı insan ise kimine göre iyi eğitimli kişi kimine göre ise işini iyi bilen birisidir. Felsefi açıdan sayısız anlamı olan bu akıllı insanların ise birden fazla ortak yönü bulunmaktadır. Peki akıllı insanlar genelde ne yapar? Akıllı insanları diğer insanlardan ayırt eden şey nedir? Sizler için akıllı insanların 11 ortak özelliği adlı yazımızı hazırladık.

1. İleri Görüşlüdürler

Akıllı insanlar pişman olacağı işlere bulaşmazlar. Bakar, ölçer, biçer, gelecek adına bugün yaptıklarının, kendisine neler kazandıracağını ve neler kaybettireceğini çok iyi bir şekilde hesaplar ve çok iyi görür. İleride başını ağrıtacak hiçbir şeye hayatta girmez.

2. Adım Atmadan Basacağı Yeri İyi Görür

Akıllı insan, attığı her adımın ona neye mâl olacağını bilerek atar. Tek tek her giriştiği işin ona neler getireceğini iyi bir şekilde hesaplar.Bir şey yapmadan önce ileriyi çok iyi bir şekilde gözlemler ve kendisine getirecek artı ve eksi yönleri güzel bir şekilde analiz eder. İyi ve kötü durumları tartarak kendisini en iyi konumda bırakır. Akıllı insanların bu özelliği sosyal hayatta onlar için çok büyük bir artıdır.

3. Önce Düşünür, Sonra Konuşur

Sosyal hayatta akıllı insan her söylediği sözü tartarak söyler. Bir şey söylemeden önce kesinlikle onu iyi bir şekilde düşünür. Ayrıca her doğrunun her yerde söylenmeyeceğini de çok iyi bir şekilde bilirler. Ortamın şartlarına ve durumlarına bağlı olarak neyi nerede söylemesi gerektiğini çok iyi tartarlar. Akıllı insan, söyleyeceği sözün öncelikle nelere mâl olacağını düşünür, ardından güzel bir şekilde eleyerek konuşur.

4. Tatlı dillidir

Sosyal hayatta hepimiz biliyoruz ki zorla, güçle, makamla sevgi bir yere kadardır. Söyleyeceği sözleri söylemeden önce karşısındaki insanın bakış açısından düşünür. Sözleri onu rahatsız edecek mi diye tartar ve en uygun dille söyler.  İnsanları yöneten şey aslında kişinin makamı, parası veya gücü değil tatlı dilli olmasıdır.

5. Kendini Sürekli Geliştirir

Akıllı insan araştırma yapmayı çok sever. Kendisini durmaksızın geliştirir. Bilgiye açtırlar. Kendi öğrendiklerini sosyal hayatta da sergileyerek kendi kalitesini daha da arttırır. Sadece öğrenmekle de yetinmezler, her öğrendiklerini nasıl sosyal hayatta uygularız diye bakarlar. Ayrıca öğrendikleri bilgiyi de etrafındaki kişilerle paylaşırlar. Kitap okuyarak, bilim videoları izleyerek, araştırma yaparak, felsefe yaparak kültür seviyelerini de oldukça geliştirirler.

6. Kendi Eksikliklerinin Farkındadırlar

Akıllı insanlar asla kendilerini mükemmel bir insan olarak görmez ve tanımlamaz. Çünkü bir kişi kendini mükemmel görüyorsa, bu onu artıya doğru değil eksiye doğru götürecektir. Ben harika bir insanım diyen bir kişi kendisini harika olarak gördüğü için kendilerini gelişime kapalı tutarlar. Lakin akıllı insanlar kendi eksikliklerini çok iyi bir şekilde gözlemlerler, bilirler ve o eksiklikleri kapatmak için ellerinden gelenin çok daha fazlasını yapmaya uğraşırlar. Kendi eksikliklerini kapatmak için her türlü uğraşa girerler. Akıllı insan kendisini mükemmel görmez, tam eksine kendi eksi yönlerini bulmayı daha çok severler. Bu şekilde kendilerini asla gelişime kapatmazlar ve sürekli gelişirler.

7. Çevresindeki İyi ve Güzel Olan Şeyleri Alırlar

Akıllı insan her zaman iyi şeyler için yaşar. Etrafındaki kötülükleri hemen terk etmeyi çok iyi bilir. Yine akıllı insanlar hayatın içindeki güzelliklerin peşini bırakmazlar. Kötü, sıkıntılı, problemli, işe yaramaz işlerle uğraşmayı dahi düşünmezler. Kendisine ve kendi psikolojisine zarar verecek insanlarla iletişimi keserler. Çevresindeki insanların da kültürlü ve akıllı olmasını ister. Kendisini eksi yönde etkileyecek kişilerle uğraşmayı da pek sevmezler.

8. Akıllı İnsanlar Akıllı İnsanları Severler

Akıllı insan, çevresindeki kişilerin de akıllı olmasını ister. Kendisini geliştirecek kişilerle arkadaşlık ve dostluk kurmayı çok severler. Kendisini kötü etkileyecek kişilerle iletişim kurmayı sevmezler. Üzüm üzüme baka baka kararır sözünü gerçek hayatta çok iyi bir şekilde uygularlar. Kötü arkadaşlıkların kendisini kötüye doğru götüreceğini iyi bildiklerinden çevresindeki kişilerin de akıllı kişiler olmasını isterler. Kendini geliştiren ve daha iyi olmasını teşvik edecek kişilerle iletişim halindedirler.

9. Zamanın Kıymetini Bilirler

İşe yaramayan, kazanç getirmeyen, bomboş işlerle asla uğraşmazlar. Her işi kendisine göre faydalı ve faydasız olarak ayırır ve faydasız işlerle meşgul olmak istemezler. Faydasız işlerin kendilerini kötü bir şekilde etkileyeceğini iyi bilirler. Akıllı insan her zaman kendisini geliştirecek şeyleri tercih eder. Kendisini negatif anlamda etkileyecek her türlü durumdan, olaydan uzak tutmaya çalışır.

10. Güçlü Fakat Vicdanlıdırlar

Akıllı insan vicdanlıdır. Vicdani duyguları o kadar gelişmiştir ki asla güçlerinin arka planına koymazlar. Gücünü çok iyi kullanırlar. Akıllı insan karşısındaki kişiyle çok iyi bir şekilde empati kurar. Karşısındaki kişinin de halini düşünerek en vicdanlı kararı verir.

11. Övgü Değil Eleştiri İster

Akıllı insan kendisini öven etrafındaki her kişinin gerçekten de o duygularda olmadığını bilir. Eğer iyi bir makam sahibi, zengin bir iş insanıysa karşısındaki kişi sırf ona yalakalık yapmak için de övmüş olabilir. Akıllı insan tam olarak bunun farkındadır. Bunun için övgü değil her zaman eleştiri ister. Çünkü eleştiri insanı güçlendirir. Aldığı eleştiriler karşısında iyi ve kötü şeyleri düşünür ve kendisini geliştirmek adına bir yol katetmiş olur. Akıllı insanlar için eleştiri bir olumsuz tavır değil yapıcı bir tavırdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir